Дача

Рукола вирощування


Пікантна рукола – вирощування з насіння на городі та вдома


Рукола (рукола, індау, гірчичний салат) – салатна рослина, що належить до сімейства Капустних, родом із Середземномор’я. Виростає у вигляді однорічної та багаторічної культури, досягаючи 60-70 см у висоту. Має перисто-розсічене листя зеленого кольору та жовті квітки. Насіння визріває в стручках довгастої форми. В одному стручці близько тридцяти насінин. Їх використовують для приготування гірчиці. Якщо вам подобається рукола, вирощування можна організувати у себе на городі або навіть у балконному ящику.

Трохи про руколо

У давнину цей салат вживали у вигляді прянощів. Згодом він став набирати популярності у таких країнах, як Англія та Франція. На сьогоднішній день цю рослину вирощують у всьому світі.

Рукола має незвичайний, ні на що не схожий аромат і свіжий смак. Вона відмінно поєднується з овочами в салатах та використовується у приготуванні м’ясних страв. Крім цього, насіння рослини додають у різні соління. Коренева система руколи знайшла своє застосування у народній медицині.

Як вирощувати руколу у відкритому грунті?

  • Для успішного вирощування руколи на дачі буде потрібна хороша ділянка з нейтральною або слаболужною землею. Розкислити ґрунт можна за допомогою вапна, оскільки на кислій землі цей салат виростати не зможе.
  • Руколу вирощують у відкритому ґрунті двома способами – розсадним та насіннєвим. Для того, щоб заощадити посадковий матеріал та отримати хороший урожай, рекомендується використовувати перший метод.
  • Посадка насіння проводиться у звичайний садовий ґрунт наприкінці березня – на початку квітня. Найкращими попередниками руколи є гарбуз та боби. Для сівби насіння можна використовувати торф’яні горщики. В одну ємність садять по чотири насінини, присипаючи тонким шаром землі – 0,5-1 см.
  • Через п’ять днів сіянці мають прорости. Пікірування розсади не є обов’язковим. Після того, як рослини зміцніють їх разом із ємністю, можна висадити на городі.

Пророслу розсаду можна висаджувати окремо – по два сіянці у відкритому ґрунті. Для цього стаканчик розрізають навпіл так, щоб не зруйнувати земляну грудку.

Рукола – морозостійка культура, яка успішно переносить пониження температури до -7 градусів. Але, краще не ризикувати і приготувати заздалегідь для посадок міні-теплички з пластикових пляшок, що розрізають навпіл.

На ніч рослини накривають, якщо передбачаються заморозки. У денну добу укриття знімають, навіть якщо температура повітря близько 0 градусів.

Догляд за посадками руколи


Рукола, також, як і салат, шпинат, потребує уваги та належного догляду, який полягає у системних поливах, прополках та розпушуваннях ґрунту.

Корисні поради для тих, хто хоче виростити цю рослину у себе на дачі:

  • Цей салат категорично заборонено удобрювати. Рукола дуже добре вбирає шкідливі речовини.
  • Для підвищення смакових якостей розсаду висаджують з відривом 30 див друг від друга.
  • Ідеальна ділянка для вирощування руколи – це добре освітлюване сонцем місце.
  • Поливати рослини потрібно кожен другий день, щоб отримати соковите і не гірке листя.
  • Температура вирощування руколи на дачі має бути в межах 17-19 градусів.
  • Коли салат досягне 10 см заввишки, можна знімати перший урожай.

Вирощування в домашніх умовах


Багато садівників, особливо початківців, цікавляться тим, як виростити руків’я на підвіконні. Салат, що успішно виростає на дачі, можна виростити і в кімнатних умовах, якщо йому надати грамотний та належний догляд. Це світлолюбна рослина, якій, перш за все, потрібно забезпечити яскраве денне світло.

Для посадки насіння можна використовувати ґрунт, призначений для вирощування овочевих культур. Вирощування руками будинку проводиться розсадним способом.


На п’ятий день після висаджування насіння з’являються перші сходи. Щойно сіянці підростуть, їх розсаджують окремо у вазони для кімнатних квітів. Можна посадити дві рослини в одну ємність на відстані близько двадцяти сантиметрів одна від одної.

Листя на рослинах, які зацвіли, втрачають смакові якості, стають жорсткими і непридатними для вживання. Тому квіти обов’язково потрібно обривати. Рукола, якій надано правильний догляд, буде рости та радувати смачним урожаєм протягом усього року.

Вирощування в теплиці та боротьба зі шкідниками


Деякі садівники призвичаїлися вирощувати салат у тепличних умовах. І це зовсім не складно. Грунт перед посадкою добре скопують. Потім роблять гряди з відривом 20 див друг від друга. Ґрунт добре зволожують. Удобрювати землю не треба. Посів насіння проводиться з відривом 30-35 див друг від друга. Глибина загортання посадкового матеріалу – 1 см. Після посіву насіння злегка присипають землею та накривають поліетиленом. Через 5-6 днів плівку знімають. Подальший догляд за посадками включає часті та рясні поливи та забезпечення хорошого освітлення.

Рукола – салатна рослина, яка стійка до навали шкідників та появи хвороб. Це зумовлено підвищеним вмістом ефірних олій у рослині, що відлякує шкідливих комах.

Рукколу можуть уражати грибкові інфекції. Щоб уникнути їхньої появи, посадки потрібно періодично оглядати.

Зібраний урожай можна зберігати в прохолодному місці, наприклад, у холодильнику протягом тижня. Перед цим листя обприскують водою.

Порада 1: Як вирощувати руколи

Рукола – однорічна рослина, яка відноситься до сімейства хрестоцвітих. Ця рослина має приємний і яскравий аромат, смак якого нагадує гірчицю з перочно-горіховим присмаком. На сьогоднішній день рукола стає все більш популярною культурою, і садівники-городники починають вивчати способи її вирощування. Адже вона має не лише специфічний смак, а й дуже корисна для здоров’я.

Інструкція

  • Перед тим як приступити до вирощування руколи на своїй садовій ділянці, необхідно вибрати відповідний сорт цієї рослини. Найкраще підійде скоростиглий сорт руколи, який дозволить збирати врожай через три тижні після появи перших сходів. Середньостиглим сортам потрібно 30-35 днів для збирання врожаю.
  • Руколу можна посіяти кількома термінами. Якщо висадити руків’я ранньою весною, то незабаром отримаєте молоденькі листочки рослини, які багаті на вітаміни. Висадивши руків’я на початку липня або навіть у серпні, ви тим самим заповните недолік на своєму столі в салатних рослинах, яких на той момент вже немає. Можна садити руків’я через кожні 15 днів, таким чином, ви на все літо забезпечите себе вітамінами.
  • Руколу потрібно висівати рядами, які мають розташовуватися один від одного на відстані не менше ніж тридцять сантиметрів. А між рослинами має залишатися відстань десять сантиметрів. Глибина посадки насіння має становити півтора сантиметри. Буквально на п’ятий день з’являться сходи, а за два-три тижні можна буде збирати перший урожай з ароматних зелених листочків.
  • Доглядати за рукколою нескладно, тому що ця рослина абсолютно невибаглива. Весь догляд полягає лише в тому, що потрібно іноді проріджувати її, розпушувати міжряддя та рясно поливати. Чим більше вологи отримуватиме рукола, тим більшим і ніжнішим буде її листя.
  • Не варто зловживати добривами, так як руккола має здатність швидко вбирати нітрати. Якщо дотримуватися всіх нехитрих правил вирощування цієї рослини і догляду за ним, то ви забезпечите себе на все літо корисним і смачним салатом.
  • Так як руккола досить невибаглива рослина, його можна вирощувати і в зимову пору року в домашніх умовах на підвіконні. Для цього потрібно забезпечити рослину достатньою кількістю світла та води.

Вирощування руколи у теплиці

Мешканцями європейських країн високо цінуються соковиті листя руколи, яке додають у різні салати. Вони є важливим інгредієнтом до соусів для м’ясних та рибних страв. Ця трава має своєрідний гіркуватий присмак і дуже багата на вітаміни. Але ця культура вже багато років відноситься до делікатесів і коштує порівняно недешево.

Нерідко зелень у теплицях вирощують на продаж. Взимку вона має найбільший попит.

Що таке рукола?

Цю одно- або дворічну культуру відносять до сімейства хрестоцвітих рослин. Крім загальновизнаної назви, руків’я ще називають: індау, аругула або візікарія. У України її з давніх-давен називали гусеничник і вважали звичайним бур’яном. Зате в південноєвропейській кухні ця рослина була свого часу гідно оцінена, і тепер вона входить до складу багатьох італійських і французьких страв.

Гусеничник, або руккола, цінується за особливий смак. Листя цієї трави мають потужну антибактеріальну дію. Трава багата дубильними та мінеральними речовинами, вітаміном С та йодом. Постійне вживання людиною зеленого листя активізує в нього обмін речовин, нормалізує роботу імунної системи, підвищує рівень гемоглобіну в крові.

Рослина добре стимулює виведення холестерину і токсинів з організму, зменшує відкладення солей і зміцнює нервову систему. Доведено, що вживання даної культури є прекрасним засобом для профілактики онкологічних захворювань. У період годування дитини жінка може значно підвищити лактацію, вживаючи салати, у складі яких ця трава.

Розвиток як овочівницької культури

Сьогодні ця культура в нашій країні вважається маловідомою, але такою, що набирає певної популярності.

У теплиці рукола росте досить швидко і її зрізають молодою.

Численні ресторани, оптові точки, магазини та ринки останнім часом збільшили свої закупівлі на свіжу зелень, у тому числі і на салат рукола. Відповідно, вирощування руколи як корисної, дієтичної та екзотичної культури стало одним із перспективних напрямків у сучасному овочівництві.

У виробничих масштабах доцільніше займатися вирощуванням руколи в теплицях: так можна гарантовано отримати якісну зелену траву, що має здорове листя та товарний вигляд. А тим, хто має приватне обійстя та обладнану теплицю, можна виділити трохи місця для руколи. Тому що клімат у більшості регіонів України не підходить для розведення такої ніжної рослини у відкритих ґрунтах. Різке похолодання, рясні дощі або надто активне сонце – все це може занапастити екзотичну культуру.

Вирощування у теплиці

Руколу виділяє незвичайний, ні на що інше не схожий освіжаючий смак та аромат.

Рукола як культура досить невибаглива, хоча в ідеалі вона вимагає багато вологи і світла. Так як рослина не примхлива, то вона швидко звикає до менш сприятливих умов зростання. Тому навіть невеликий парник можна вважати чудовими умовами для того, щоб виростити ручку. Але перед тим як зайнятися висівкою, слід підготувати для цього ґрунт.

У підготовку ґрунту входить:

  1. Лущення, тобто розпушення ґрунту, проводять до 18 см завглибшки. Метою лущення є подрібнення бур’янів та залишків після попередніх культур, які закладають у ґрунт для подальшого перегнивання.
  2. Через 2 тижні після лущення проводять оранку. Це робиться для того, щоб ще молоді і незміцнілі бур’яни можна було закласти якомога глибше в ґрунт. Так вони не проростуть, а перегниють і стануть надалі чудовим добривом.
  3. Культивацію ґрунту проводять лише за необхідності, тобто за наявності великої кількості нових бур’янів.
  4. На закінчення проводять боронування, щоб у майбутньому забезпечити деяке затримання вологи у ґрунті.

У результаті поверхневий шар грунту до 12 см у глибину розпушується до стану дрібних грудок. Весь грунт вирівнюється, створюється відмінний повітряно-водний режим для культури, що висаджується. Це означає, що інтенсивне випаровування та капілярне піднесення вологи в майбутньому відбуватимуться уповільнено. На кількість і якість руколи, що вирощується, мають прямий вплив волога і поживні речовини: чим більше їх буде, тим краще буде для рослини. Хоча ця зелена культура відмінно росте на злегка підкислених грунтах, свіжий гній як добрива їй суворо протипоказаний, тому що в зеленому листі відбувається велике скупчення нітратів.

Висівання насіння:

  1. Висівати руколу в парнику можна 2-3 рази на рік, напровесні, в перші тижні літа і в кінці серпня.
  2. Оптимальна температура ґрунту для висівки насіння має бути від +18°C до +20°C.
  3. Крупним планом насіння на глибину до 1,5 см в ряд. Відстань між рядами повинна бути до 40 см, а між самим насінням у ряді бажано дотримуватися до 10 см.
  4. Перші сходи з’являються через тиждень після висівки насіння.
  5. Молодим пагонам потрібно проводити розпушування між рядами та додатковий полив у спекотні дні.
  6. Для кращого врожаю рекомендують зробити підживлення висівки розчином нітрофоски.
  7. Збір зелені починають проводити у фазі добре розвиненої розетки приблизно через 2-3 тижні після появи перших сходів.
  8. Зрізають листя рослини на рівні грунту, вибираючи більш високі та сильні листки. Чим частіше збирати врожай, тим швидше з’являтимуться нові паростки. Повністю рослину виривають разом із коренем до появи квіткових стебел.

Додаткові поради:

  1. Після появи перших сходів бажано мульчувати ґрунт зрізаною травою або сіном.
  2. Поливають рослини через день дощовим методом або наповнюють ґрунт водою способом підтоплення.
  3. Культура добре росте на будь-якому ґрунті, але формує пишний кущ і дає смачну зелень, виростаючи на легких родючих ґрунтах із слабокислим або нейтральним середовищем. Кислі ґрунти вимагають додаткового вапнування.
  4. Оскільки рукола належить до сімейства капустяних рослин, вона погано уживається коїться з іншими членами цього сімейства.
  5. Сходи можна підгодовувати трохи більше 1-2 разів курячим послідом, азотним добривом чи розчином коров’яку. Як зазначалося вище, свіжий гній використовувати не можна.

Ще в античні часи із сухого листя руколи робили ароматні приправи. Свіже листя тоді теж використовувалося для приготування смачних салатів. У народній медицині зелений сік рослини успішно використовувався при лікуванні різних шкірних захворювань, мозолів, виразок та гематом. Великий попит на цю культуру в Європі протягом тисячоліть служить доказом її користі, тому всім рекомендується за наявності теплиці виділити під вирощування руколи трохи місця. А якщо немає теплиці, то цю траву успішно вирощують навіть на підвіконні, посіявши насіння прямо в горщик.

Вирощування руколи (фото) у відкритому ґрунті в НЕ на півдні

Як виростити руколу на Далекому сході

Рукола наші городники вважають справжньою жителів півдня.

І це правда. Ось багато хто і побоюється її вирощувати, нарікаючи на те, що в наших широтах вона не до двору. А ось це вже неправда. Виростити взагалі можна все, що завгодно, було б бажання.

Знаю, що дачники дивляться на руколо косо.

Мовляв, і раді б її дати притулок (дуже вона гарна з м’ясними стравами, а салати з нею так взагалі набувають фантастичного смаку і запаху), та куди нам. Помідори з огірками від негоди встигнути врятувати, а тут ще з цією ніжною панночкою возися. А я ось без особливих проблем знімаю по три врожаї рук-коли, а торік так ще й четверту примудрилася отримати!

Перший раз я сію її в невеликий парник із редисом та салатом у середині квітня. Коли рослини зацвітуть, залишаю дещо на насіння, а решту видаляю. Потім підсіваю по краю грядки з помідорами або спаржевою квасолею у червні та серпні.

Головне, щоб місце було сонячне, вода там не повинна застоюватися, а земля – пухка та удобрена.

Посадка руколи

Сію в один ряд і не густо. Якщо десь вийшло густо, розсаджую у шаховому порядку. Рукола взагалі легко переносить пересадку.

Через п’ять-шість днів з’являються перші сходи. Поливаю у міру висихання ґрунту. Коли утворюються розетки з листя, обриваю крайні листочки. Через кілька днів кущик знову весь у листі (я все літо та осінь постачаю рук-колою свою рідню, сусідів, подруг).

На початку вересня минулого року ми відзначали день народження сестри в ресторані.

Замовили салат «Дороге задоволення». Офіціант при цьому вибачився, що в салаті не буде рукола – проблеми з поставками зелені.

Посилання по темі: Сумісність рослин та чергування овочів

А я якраз принесла сестрі черговий урожай. Додали в салат мою руколу і зберегли всю красу «Дорогого задоволення».

Того ж минулого року, прибравши бадилля ранніх помідорів, розпушила і підгодувала грядку.

Осінь стояла тепла, і в другій половині вересня я вирішила на може посіяти там же руколу. На мій подив, вона добре зійшла, але росла повільніше, ніж улітку.

Тижня через два накрила укривним матеріалом, бо вночі температура вже почала опускатися нижче 10°.

До кінця жовтня взагалі вдарили заморозки, а 2-го листопада пройшов сніг з дощем. А 9 листопада ми з донькою та онукою прийшли на дачу вкрити полуницю, малину, закопати виноград. Знімаючи укриття з грядки, я не сподівалася, що там щось уціліло.

Але наша жителька півдня вистояла! Усю зелень я добре промила з корінням і в контейнерах зберігала в холодильнику. Ще довго їли самі, пригощали рідних та знайомих.

Посійте руколу, і ви теж закохаєтесь у неї. Бажаю всім дачникам добрих урожаїв!

Рукола – користь

Насіння та листя руколи містять гірчичну олію, вітаміни А, С, групи В, калій, кальцій, магній, йод залізо. Вона багата на клітковину, нормалізує обмін речовин, підвищує рівень гемоглобіну в крові, прекрасний тонізуючий засіб. Корисна при виразці шлунка.

©Тетяна ЧИЧЯЄВА м. Владивосток

Як виростити руколу в домашніх умовах.

Як виростити кріп на підвіконні: ароматна зелень цілий рік

Як виростити руків’я на підвіконні

Насіння руколи купується в будь-якому спеціалізованому магазині. Ранньостиглі сорти Колтивату, Пасьянс, Рококо дають урожай досить швидко (вже приблизно через три тижні), а середньостиглі – Корсика, Сицилія дозрівають через 30-35 днів. Різні сорти відрізняються не тільки часом сходження, але й розміром, формою та забарвленням листя, а також смаком, який може бути ніжно-горіховим, з гіркуватою або остряпою.

Підготовка горщика та ґрунту

Щоб виростити руколу на підвіконні горщик, як і будь-який інший контейнер, обов’язково повинен мати дренажний шар (керамзит, розбиту цеглу) та отвори для видалення надлишків вологи. Розміри ємності для міні-города підбираються, виходячи із площі підвіконня. Висота горщика має бути менше 12 див. Ґрунтовий шар засипається висотою щонайменше 6-7 див.

Рукола невибаглива і невибаглива до ґрунту, головне – щоб земля була досить пухкою, вологопроникною та завжди зволоженою. Грунт можна використовувати універсальний, а можна спеціально призначений для розсади. Такий ґрунт містить фосфор і азот у необхідних пропорціях, що благотворно позначається на зростанні та розвитку будь-яких рослин, у тому числі, і рукколу.

Посів руколи

Насіння розкладають рядами на поверхні добре зволоженої землі, дотримуючись кроку 3 см. Зверху їх засипають шаром сухої землі (1-1,5 см), після чого грунт якісно обробляють теплою водою з розпилювача. Такий спосіб початкового поливу допомагає рівномірно розподіляти вологу по всій поверхні ґрунту.

Ящик (контейнер) слід укрити будь-якою плівкою або склом і поставити в тепле місце, наприклад, біля опалювальної батареї, або одразу на підвіконня, особливо якщо стоять сонячні дні. Рукола чудово почувається при досить широкому діапазоні температур (від +10°C до +25°C).

Освітленість

Щоб добре виростити руколу на підвіконні вікна повинні виходити на сонячну сторону, тому що вся листова зелень любить максимальну кількість світла. Якщо у вас немає можливості розбити міні-город на вікні, що виходить на південь, то освітлення можна створити штучно, що ніяк не вплине на врожайність.

Над поверхнею рослин на відстані близько півметра можна прикріпити освітлювальні прилади, наприклад, лампи денного світла. У зимовий час і в похмуру погоду необхідно проводити цілий день. В решту часу для нормального розвитку зелені достатньо збільшувати світловий день на кілька годин.

Догляд за рукколою

Не забувайте щодня зволожувати ґрунт з пульверизатора, знімаючи плівку та провітрюючи посадки. Перші сходи з’являються дуже швидко (3-7 днів), що є сигналом до зняття захисного покриття та розміщення контейнера на своєму постійному місці.

Тепер весь процес догляду за вашими зеленими вихованцями зводиться до регулярного поливу. Рослина дуже швидко вбирає всі речовини з ґрунту, тому не рекомендується проводити підживлення різними хімічними субстратами.

Урожай руколи

По досягненні листя висоти 10 см, можна починати активно ласувати пряною травою. Не варто чекати, поки вона зацвіте, як на фото на початку статті 🙂 Урожай збирається при необхідності безпосередньо перед додаванням в кулінарні страви (так по максиму зберігаються всі поживні речовини), зриваючи зелене листя, оригінальної гофрованої форми. При рівномірному обриванні рукола, що щадить, може вас радувати своєю зеленню до 45 днів!

Як бачите, виростити руків’я на підвіконні не складе особливих труднощів. Вам залишається тільки зважитися на цей відповідальний крок і вже через місяць насолоджуватися чудовим зовнішнім виглядом та смаком цієї екзотичної прянощі.

____________

Міла Набогова «Як виростити руків’я в домашніх умовах» спеціально для сайту Еко-життя.